«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. 2018’de Euro Ne Olur? Uzmanların 2018 Euro Kuru Tahminleri

2018’de Euro Ne Olur? Uzmanların 2018 Euro Kuru Tahminleri

2018'de Euro Ne Olur? Uzmanların 2018 Euro Kuru Tahminleri

Piyasalar açısından oldukça ilginç geçen 2017 yılı, önümüzdeki yıl için de farklı beklentiler oluşmasına neden oluyor. Brexit, FED faiz artırımları ve pek çok faktör, 2018 yılında Euro üzerinde baskı oluşturmakta.

2018 döviz açısından yorumlaması oldukça zor bir yıl. Pek çok uzman farklı görüşler sunsa da, her biri Euro’nun 2018’de oldukça güçlü bir pozisyonda olacağını belirtiyor. Brexit’in Euro ve Dolar pariteleri üzerinde yarattığı baskı, 2018 piyasalarını oldukça hareketli hale getirecek.

Çok sayıda yatırımcı, 2018 için Euro yerine Dolar’a odaklanmış olsa da, yatırım bankalarının ve önemli finans kuruluşlarının yorumlarına göre, 2018 tamamen Euro yılı haline gelecek. Her ne kadar, FED faiz artırımları ile Dolar’ın eli güçlenecek olsa da, Euro’yu çok ilginç bir parite bekliyor.

2018’de Euro Yükselir Mi?

Euro, uzun süredir Türk Lirası karşısında değerlenme eğiliminde ve bu eğilim 2018 yılında da devam edecek gibi görünüyor. Bu yıl, özellikle Avrupa’da yaşanan siyasi hareketlilik Euro üzerinde ciddi bir baskı oluşturuyor. Bu baskı değer kaybetmesine neden olabileceği gibi aynı zamanda yükselmesine de neden olabilir.

Euro’nun bu derece baskı altında olması, uzmanların yorum yapmasını da zorlaştırıyor. 2018 Dolar kuru tahminleri ile ilgili tüm yorumlar Aralık ayı öncesinde gelmiş olmasına rağmen, henüz pek çok yatırım bankası 2018 Euro kuru tahminlerini yayınlamadı. Yayınlayanlar ise tek bir konuda hemfikir, Euro, 2018 yılında Dolar karşısında, dolayısıyla Türk Lirası karşısında değer kazanacak.

2018’de Kısa Vadede Euro Ne Olur?

2018 oldukça değişken bir yıl. Pek çok yatırım uzmanı, tahminlerini sürekli güncelleyerek daha yüksek tutarlılık elde etmeye çalışıyor. Özellikle yabancı yatırım firmaları, Euro üzerinde yaptıkları kısa vadeli tahminleri pas geçmek durumunda kaldı.

Yatırımcılar, kısa vadede Euro’yu riskli gördükleri için çekincelerini dile getiriyor. Uzun ve orta vadeye kıyasla oldukça farklı görünen kısa vadeli kur tahmini yatırım için hiç iç açıcı değil.

Avrupa merkezli pek çok finans kuruluşu, 2018’in ilk çeyreği için Euro’nun düşüş trendine gireceği konusunda yorumlar yapıyor. Özellikle Brexit ve aynı dönem içerisinde Avrupa’da açıklanacak ekonomik verilerin bu durumu tetikleyeceği ifade edilmekte.

Düşüş trendinin ne kadar süreceği bilinmese de, 2018’in ikinci çeyreğinden itibaren bu trendin daha yukarı yönlü seyretmesi bekleniyor. Özellikle Avrupalı yatırımcılar, 2018’de kısa vadeli Euro yatırımı önermiyor.

2018’de Orta Vadede Euro Ne Olur? 

Uzmanlar, kısa vadeli tahminlere kıyasla, orta vadede daha belirgin bir görüş belirtiyor. Neredeyse her yatırımcı 2018 Euro yorumlarında, orta vadede yapılacak yatırımların kazandıracağı görüşünde.

Euro, 2018’e kötü bir başlangıç yapacak gibi görünüyor olsa da, bu duruşu kısa süre içerisinde toparlayarak, yılın ikinci çeyreğine daha iyi bir kur ile başlayacağı tahmin ediliyor. Özellikle ilk çeyrek sonrasında, Mayıs ayından itibaren yükseliş trendine girmesi beklenen Euro, Brexit ile birlikte hem Dolar hem de Sterlin karşısında değerlenebilir.

Uzmanlar, orta vadede Euro’nun Türk Lirası değer kazanacağına ancak uzun vadeye kıyasla daha durgun bir seyir takip edeceği görüşünde. Pek çok yatırım firması, orta vadeli Euro yatırımlarını tavsiye ediyor ancak mümkünse yatırımların daha uzun vadeye, özellikle yıl sonuna kadar tutulmasını öneriyor.

2018 Euro kuru için, orta vadede çok belirgin göstergeler mevcut değil. Ancak yatırımcılar ilk çeyrekteki düşüşten sonra alım yaparak, uzun vadede ellerinde Euro tutacaklarını belirtiyor. Özellikle 2018 sonu ve 2019’un ilk çeyreği için Euro’nun çok yüksek değer kazanması bekleniyor.

2018'de Euro Ne Olur? Uzmanların 2018 Euro Kuru Tahminleri
Euro’nun 2018’de Yükseliş Trendinde Olması Bekleniyor

2018’de Uzun Vadede Euro Ne Olur?

Neredeyse tüm yatırım kuruluşları, uzun vadede yapılacak olan Euro yatırımlarının kazandıracağı konusunda hemfikir. Özellikle ilk çeyreği alım fırsatı olarak belirten yatırımcılar, 2018’in sonunda Euro’nun Türk Lirası karşısında çok değerli bir konumda bulunacağından bahsediyor.

Uzun vadede hem siyasi olaylar hem de açıklanacak olan istihdam verilerinin baskı yarattığı Euro, hem Dolar hem de Sterlin karşısında değerlenecek. FED’in kademeli olarak faiz artırımına gitmesi ve bu artırımların büyük bir kısmını 2017 yılında gerçekleştirmiş olması, 2018’de, Euro’nun elini güçlendiren faktörlerden kabul ediliyor.

İşin içerisinde kripto paraların da girmesi ile birlikte oldukça tahmin edilemez hale gelen kurlar, uzmanların çekinmesine ve görüşlerini önceki yıllara kıyasla daha temkinli açıklamasına neden oldu. Bazı bankalar henüz kur tahminlerini açıklamamış olsalar da, 2018 Euro kur tahmini yapan bankaların ve yatırım firmalarının görüşleri yaklaşık olarak şu şekilde;

  • 2018 Ocak, Şubat, Mart Euro Kur Tahmini: Yatırımcılar, Euro’nun Türk Lirası ve Dolar karşısında ilk çeyrekte değer kaybedeceğini tahmin ediyor. Bu değer kaybının alım fırsatları doğurması bekleniyor. Bu üç ay için, Euro’nun Türk Lirası karşısında değerinin 4.57’ye kadar düşmesi bekleniyor.

  • 2018 Nisan, Mayıs, Haziran Euro Kur Tahmini: Alım fırsatlarından sonra, bu dönemde yeniden, kalıcı bir yükseliş trendinde girmesi beklenen Euro kuru, orta vadeli yatırımların karlılığını artıracak gibi görünüyor. Özellikle düşüş trendinin arkasından hızlı bir şekilde değer kazanması beklendiği için, bu dönemde alım-satım yapılmaması ve uzun vadeli yatırımlar düşünülmesi öneriliyor. Bu aylarda, Euro’nun Türk Lirası karşısında değerinin 4.90 ile 5.10 arasında dengeleneceği düşünülmekte.

  • 2018 Temmuz, Ağustos, Eylül Euro Kur Tahmini: Yatırımcıların ve finans kuruluşlarının tahminlerine göre, Euro en çok bu üç ayda kazandıracak. Çok hızlı bir yükseliş beklenmesi ve bu dönemde Brexit gibi önemli olayların piyasaları baskılaması nedeniyle artış trendine girmesi beklenen Euro, yıl sonuna kadar kazanacağı değerin en büyük kısmını üçüncü çeyrekte elde edebilir. Bu üç ay için, Euro’nun Türk Lirası karşısındaki değerinin 5.10 ile 5.85 arasında, oldukça geniş bir pencerede olması öngörülüyor.

  • 2018 Ekim, Kasım, Aralık Euro Kur Tahmini: 2018’in son çeyreğinde, Euro değer kazansa da 2019’da neler olacağı henüz kesin değil. Bu nedenle, uzun vadeli yapılan yatırımlarda temkinli olunması öneriliyor. Özellikle Euro’nun her yılın ilk çeyreğinde düşüş trendine girmesi, 2018’in son aylarında Euro satışı yaparak çıkış yapılması doğru bir hareket olacaktır. Çok sayıda finans kuruluşu, yatırım portföylerini bu doğrultuda düzenliyor. 2018’in son üç ayında, Euro kurunun 6.15’e kadar çıkabileceği ancak yıl sonuna doğru 7.00 bandında sonlanacağı tahmin edilmekte.

2018’de Euro kadar Dolar’da da hareketlilik söz konusu. 2018’de Doları Nelerin Beklediğini Öğrenmek İçin Bu Yazıyı Okuyabilirsiniz.

2018 Euro Kuru Yorumları

Henüz erken olduğunu düşünen ve siyasi açıdan çok fazla olayın borsaları baskılayacağından çekinen yatırım uzmanları, 2018 tahminlerini geç açıklayacaklarını veya pas geçebileceklerini belirtiyor. Ancak, Euro üzerindeki ortak görüş yıl boyu stabil bir şekilde değer kazanacağı yönünde. Bazı yatırım firmaları henüz yorum yapmamış olsa da, Euro kuru konusunda görüşlerini bildiren uzmanlar mevcut.

Morgan Stanley 2018 Euro Yorumları 

Euro hakkında en erken yorum yayınlayan yatırım firmalarından olan Morgan Stanley, 2017 yılının Ağustos ayında yayınladığı rapor ile 2018’de yaşanabilecek olaylara yönelik tahminlerini bildirdi.

Özellikle Sterlin karşısında çok değer kazanacağı düşünülen Euro’nun 18 yıl sonra tekrar Sterlin ile aynı değere ulaşabileceğini belirtiyor.

Sterlin karşısında değer kazanan Euro, aynı zamanda Türk Lirası karşısında da değer kazanabilir. Bu durumun tamamen İngiltere’de yaşanan Brexit ile paralel ilerleyeceğini özellikle belirten Morgan Stanley, 2018 Euro yorumlarında yükseliş yaşanacağını açık şekilde vurguluyor.

2018'de Euro Ne Olur? Uzmanların 2018 Euro Kuru Tahminleri
2018’de Brexit’in Euro Üzerinde Baskı Yaratacağı Öngörülüyor.

HSBC Bank 2018 Euro Yorumları 

İngiltere merkezli bir banka olan HSBC, özellikle Brexit konusunda Avrupa borsalarının nasıl etkileneceğini en fazla inceleyen bankalardan biri. Yine Morgan Stanley ile ortak bir görüş bildiren HSBC, yıl sonuna doğru, Euro’nun küresel piyasalarda ciddi değer kazanacağını belirtiyor.

Morgan Stanley’in görüşlerini bir tık yukarıya taşıyan HSBC, yayınladığı raporda, Euro’nun yıl sonunda Sterlin’e göre 0.25 puan daha değerli olabileceğinden söz etmekte.

Raporunu yine 2017’nin ortasında yayınlayan HSBC, bu durumun değişebileceğine ve kesin görüşleri olmadığına dair uyarılarda bulunuyor.

BlackRock 2018 Euro Yorumları 

Yaklaşık 5.7 trilyon dolarlık bir varlık yönetimine sahip olan ve dünyanın en büyük yatırım firmalarından biri olan Blackrock, 2018 Euro tahminini yayınlayan şirketler arasında.

Blackrock, yayınladığı raporunda, Asya piyasaları için nötr kalmayı önerirken, 2018’de Euro’nun değer kaybedebileceğine dikkat çekiyor. Özellikle siyasi dengesizlikler konusunda uyaran yatırım firması, yatırımcılara, Avrupa piyasasında yatırımlarını azaltmaları veya farklı para birimleri üzerinde dağıtmalarını öneriyor.

Fidelity Investments 2018 Euro Yorumları 

Yine ABD merkezli bir yatırım firması olan Fidelity Investments, yönettiği 2 trilyon dolarlık varlığı ile piyasaya yön veren kuruluşlardan biri.

Euro konusunda 2018 yorumlarını oldukça erken tarihte yayınlayan ve sürekli güncelleyerek yatırım tavsiyelerinde bulunan bu kuruluş, son yayınladığı raporda, 2018’de Euro’nun kısa ve orta vadede iyi durumda gözüktüğünü işaret ediyor.

Özellikle orta vadeye dikkat çeken Fidelity Investments, Euro yorumlarını hem Dolar hem de Türk Lirası karşısında değer kazanacağından yana yapmakta.

Goldman Sachs 2018 Euro Yorumları

2018 için en radikal yorumları yapan Goldman Sachs, dolar karşısında Euro’nun çok ciddi değer kazanacağı konusunda görüş bildiriyor.

Özellikle FED’in faiz artırımlarına dikkat çeken firma, yaptığı açıklamada bu faiz artırımlarının ABD piyasalarında enflasyona neden olacağını, bu nedenle doların küresel piyasadaki değerini düşüreceğini ifade ediyor.

Euro’nun diğer para birimleri karşısındaki duruşunun da yükseliş trendinde olduğunu belirtiyor. Goldman Sachs da, 2018 Euro tahminlerinde uzun vadede kazanca dikkat çekmekte.

Merkez Bankası 2018 Euro Tahmini

Avrupa’da pek çok merkez bankasında olduğu gibi, Türkiye’de de henüz Euro konusunda resmi bir tahmin yayınlanmadı.

Merkez bankasının henüz bir rapor yayınlamamış olmasına rağmen, Türk yatırımcıların büyük bir çoğunluğu, ABD ve Avrupa’daki yatırım bankaları ile aynı görüşte. Türkiye’deki pek çok portföy yöneticisi, yılın ilk çeyreğini daha nötr geçirerek, alım satım işlemlerine ikinci çeyrekten itibaren ağırlık vermeyi planlıyor.

Türkiye piyasalarındaki dengelerin Euro’nun değer kazanıp kazanmayacağını direk olarak etkileyeceğini unutmamak gerekli. Yaşanabilecek siyasi olaylar veya bir ekonomik durgunluk durumda, Euro’nun Türk Lirası karşısında beklenenden çok daha yüksek değer kazanma ihtimali mevcut.

Türkiye dışı piyasalarda da oldukça hareketli günlerin bizi beklediği 2018’de, her türlü yatırım konusunda temkinli olmakta fayda var.

- Bir önceki yazımız olan İnternetten Logo Tasarlayarak Para Kazanma başlıklı makalemizde internet üzerinden logo tasarlayarak para kazanma, internetten logo tasarlayarak para kazan ve internetten logo tasarlayarak para kazanmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *